3D Yazıcıyla Paslanmaz Çelik Bisiklet Üretildi

3D Yazıcıyla Paslanmaz Çelik Bisiklet Üretildi
Kullanıcılar 3D yazıcılarla istedikleri hemen hemen her türlü nesneyi basabiliyorlar. Hollanda’daki Delft Teknoloji Üniversitesi (TU Delft) öğrencilerinin çalışmasıyla 3D yazıcı kullanılarak dünyanın ilk paslanmaz çelik bisiklet modeli üretildi.

Haber Tarihi: 12 Haziran 2016

Amsterdam merkezli MX3D şirketinin sponsorluğuyla gerçekleştirilen proje geleneksel 3D yazıcılar yerine özel olarak üretilmiş robotik kollu bir yatay bir yazıcı kullanılarak yapılmış. Paslanmaz çelik malzemeyle üretilen parçalar kaynaklanarak file ağlarına benzeyen bir ana iskelet elde edilmiş. Elle kaynaklanmış olan birkaç ana omurganın birleştirilmesiyle elde edilen bu yapının klasik üretim imkanlarıyla karşılaştırıldığında çok daha dayanıklı ve tasarruflu olduğu söyleniyor.

Arc Bicycle adı verilen araç, çelik yapıda olmasına rağmen hemen hemen normal bisikletlerin ağırlığına sahip ve bu da kullanıcılarına büyük bir kullanım kolaylığı sağlıyor. Ekip üyesi Stef de Groot’a göre bu bisiklet insanların gündelik olarak kullanabileceği işlevsel bir tasarıma sahip. Hollanda’da kendisiyle beraber bir grup öğrencinin modern ve farklı bir ulaşım aracı üretmek istediğini belirten de Groot, 3D yazıcıyla üretilen ana yapısı sebebiyle yeni teknolojilerin bu bisiklet ile test edilebileceğini belirtiyor.

Kaynak > scroll.com.tr